Před třemi lety se schylovalo k propadu, který měl euro během následujícího roku srazit až na úroveň 1 : 1 vůči dolaru. Důvodem bylo vyšší tempo pokrizového oživení v USA ve srovnání s Evropou. Úrokové sazby v USA se díky tomu měly rychle oddalovat od sazeb v eurozóně.

Z rozevírání nůžek mezi sazbami nakonec mnoho nebylo, kurz eura vůči dolaru se ale i tak už dva roky pohybuje kolem 1,10. Nyní se však blížíme k dalšímu zlomu, a to směrem k silnějšímu euru. Hlavnímu motoru slabého eura posledních let, očekávanému zvyšování rozdílu mezi sazbami ECB a Fedu, totiž dochází palivo. Eurozóna si už nevede hůř než USA. Loni rostla dokonce o 0,1 procentního bodu rychleji a letos je v ještě lepší kondici. Nezaměstnanost klesá a spotřebitelská důvěra je poblíž pokrizových maxim. Tempo růstu německých průmyslových objednávek se navíc ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem zvýšilo o více než sedm procent.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ekonomice eurozóny se už loni dařilo hospodářsky lépe než Spojeným státům, letos je navíc v ještě lepší kondici.
  • Euro je tak na dobré cestě k posílení vůči dolaru.
  • Ve druhé polovině roku by mohlo ze stávajících 1,06 dolaru za euro posílit až k úrovni 1,20.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru