Už tento týden budou na summitu v Bruselu vybírat zástupci zemí Evropské unie nového šéfa Evropské rady. Dosavadnímu předsedovi Donaldu Tuskovi končí v květnu mandát. I když si jeho zvolení na další dvou a půl leté období nepřeje domovské Polsko, ostatní státy ho nejspíš ve funkci potvrdí.

Ke zvolení Tuska předsedou Evropské rady stačí kvalifikovaná většina, a Varšava ho tudíž nemůže zablokovat. Tuska podporuje i Česká republika.

Polská konzervativní vláda místo něj navrhla europoslance Jacka Saryusze-Wolského. Tuska ve funkci odmítá především šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński.

Ten už dříve zdůraznil, že Varšava si Tuska v čele Evropské rady nepřeje. Kaczynski ho považuje za politika, "který porušuje základní pravidla unie", a funkci by proto neměl vykonávat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Polská konzervativní vláda navrhla místo Donalda Tuska do čela Evropské rady europoslance Jacka Saryusze-Wolského.
  • Tuska ve funkci odmítá především šéf vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński.
  • Ostatní státy unie ho ale nejspíš ve funkci potvrdí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.