Kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru koncem minulého roku div nehořely barikády. Postupně se ale ukázalo, že zpřísnění půjčování Čechům je krok správným směrem a uchrání spousty lidí od nerozumných půjček. Česká národní banka nyní přidala další důkaz.

Poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů bylo dosud podle odhadů asi 55 tisíc, kdo chtěl pokračovat, musel se přihlásit do začátku března u centrální banky.

A jsme najednou u úplně jiných řádů. Na Příkopy dorazilo jen 108 žádostí o povolení k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru (a to jsou v tom ještě leasingové společnosti), 353 žádostí o samostatného zprostředkovatele a 16 žádostí o akreditaci. Trh se čistí a je to dobře.

Na počátku se centrální banka nové úlohy paradoxně bála. Nechtěla převzít dozor nad rozbujelým sektorem, který stejně nelze plně zvládnout. A je také pravda, že rozhodně ne ve všech zemích se o nebankovní úvěry starají centrální bankéři. Ale pozitiva převažují. Šéf ČNB Jiří Rusnok lidem poptávajícím nebankovní úvěr vzkazuje, že "kdo od nás licenci dostane, bude opravdu splňovat kritéria solidní společnosti". To je ujištění, které tu dlouho chybělo. Šedý trh poskytovatelů půjček, kteří dosud na živnostenský list protáčeli obrovské peníze, se pročistí. Vznikne vrstva solidních poskytovatelů půjček s minimálně 20 miliony základního kapitálu a přezkoušenou odbornou způsobilostí.

Samozřejmě že zbytek dosavadních poskytovatelů se jen tak nevzdá. Spousta z nich přejde jako zprostředkovatelé pod větší subjekty. A ano, někteří se odeberou definitivně do černého trhu. Ale Čech propadající se do dluhů získá od ČNB spolehlivé vodítko, kdo patří ještě do slušné společnosti a kdo už ne. To se počítá.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zpřísnění půjčování Čechům je krok správným směrem a uchrání spousty lidí od nerozumných půjček.
  • Na počátku centrální banka nechtěla převzít dozor nad rozbujelým sektorem, který stejně nelze plně zvládnout.
  • Přesto na horizontu vidíme společnost, kde se dá svobodně půjčovat, ale kde se stát zároveň stará, aby to nebylo patologické.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru