Není snadné to světu vysvětlovat, ale Izraelci považují za správné trestat stejný zločin odlišně. A pozor, mají pro to pádné důvody. Když Palestinec na ně spáchá teroristický útok, lze pak jeho dům srovnat se zemí. A to přesto, že v něm žije rodina, jež o jeho činu předem nevěděla, a nemá s ním tedy nic společného. Spáchá-li podobnou ohavnost Izraelec na Palestincích, dům mu zbourán nebude.

Nyní to tak rozhodlo izraelské ministerstvo spravedlnosti v reakci na řízení, které uvedla do chodu rodina palestinského chlapce Muhammada abú Chudajra. Ten byl v roce 2014, ve svých 16 letech, unesen židovskými radikály v ulici před svým domem v Jeruzalémě a poté zaživa upálen. Pachatelé zločinu, odsouzeného napříč izraelskou politickou scénou a takřka celou společností židovského státu, byli pochytáni. Dva z nich, včetně vůdce této zločinné akce Josefa Ben-Davida, vyfasovali doživotní odnětí svobody. Toť na vysvětlenou.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Izraelské ministerstvo spravedlnosti rozhodlo, že domy židovských teroristů se bourat nebudou, na rozdíl od těch palestinských. Může se nám to instinktivně příčit, ale má to logiku danou situací ve Svaté zemi.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru