Rusko chce dostat do oběhu biliony rublů, které obyčejní Rusové mají doma nebo na bankovních kontech. Nalákat je chce nabídkou "lidových dluhopisů".

Experti ale soudí, že přesvědčit občany nebude nic jednoduchého. Historická zkušenost totiž říká, že státní cenné papíry nebývají příliš výhodné.

Ministr financí Anton Siluanov prohlásil, že první emise dluhopisů se objeví již v dubnu a další budou následovat v půlročních intervalech. Hodnota první emise bude 20 miliard rublů (cca devět miliard korun) a lidé si budou moci koupit papíry s tříletou splatností v minimální hodnotě třiceti tisíc rublů.

Výnosnost by měla být 8,5 procenta (v prvním roce 7,5 procenta).

Cenné papíry si chce koupit i sám Siluanov. "Určitě je tento nástroj zajímavý i pro mě. Určitě do nich budu investovat, abych se přesvědčil, jak to funguje," cituje ruského ministra financí agentura Interfax.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ministr financí Anton Siluanov vydá tříleté dluhopisy s výnosností 8,5 procenta ročně.
  • Cílem je přitáhnout úspory obyčejných Rusů, které mají momentálně na bankovních účtech nebo v hotovosti doma.
  • Obyčejní Rusové ale z historických důvodů státním obligacím příliš nedůvěřují, většinou na nich tratili.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.