Okolo letošní dividendy společnosti ČEZ je postaráno o zápletku. Šéf firmy Daniel Beneš nedávno řekl: "Očekávat, že ČEZ bude v příštích letech schopen vyplácet stejnou dividendu jako v poslední polovině dekády, je nerealistické." Dodal také: "Vyplácet na dividendách více, než kolik vyděláte, velmi ovlivňuje především rating, a tím pádem schopnost půjčit si peníze."

Státní rozpočet na rok 2017 ovšem počítá s obdobnou výší dividendy jako v loňském roce. Ministr financí Andrej Babiš navíc poznamenal, že je "rating sice důležitou veličinou, ale rozhodně ne tak, aby se jí podřizovalo všechno ostatní". Připomeňme, že loni ČEZ při dividendě 40 korun na akcii rozdělil vlastníkům zhruba 21,5 miliardy korun.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš upozornil na to, že firma bude muset v příštích letech snižovat dividendu.
  • Pro stát, který je většinovým vlastníkem ČEZ, je ale dividenda důležitým příjmem.
  • Je proto otázkou, jak se k možnému poklesu dividendy postaví ministr financí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru