Politické strany se v pátek dohodly na zkráceném projednání návrhu novely telekomunikačního zákona. Ta má posílit práva spotřebitelů a zajistit plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Novelu příští týden projedná vláda a legislativním procesem by měla projít před koncem volebního období. Po jednání to uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Lhůta pro projednání novely ve sněmovních výborech se zkrátí ze 60 dnů na 20 dnů a novela bude zařazena jako první bod dubnové schůze sněmovny, uvedl Sobotka. Sněmovní výbory by se jí mohly zabývat ještě před prvním čtením v Poslanecké sněmovně.

Návrh vedle strategie rozvoje televizního vysílání obsahuje zkrácení času na změnu telekomunikačního operátora na deset dní a zvýšení pokut udělovaných operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát ocenil, že se strany domluvily. "Sice ne na jednom čtení, ale na velmi razantním zkrácení, aby byla jistota, že ještě v tomto období bude novela projednána," řekl novinářům. I s možnými pozměňovacími návrhy by podle něj mohl návrh liberalizovat trh a pomoci zákazníkům. Nevadí mu, pokud novela přichází hlavně kvůli blížícím se volbám. "To je jedna z mála výhod, kterou mají volby," uvedl.

Z návrhu naopak na doporučení legislativní rady vlády vypadne ustanovení o možnosti poskytovat klientům jen takové slevy, které by měly firmy dopředu zahrnuté ve svých cenících. Návrh do novely dodatečně zapracoval bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, kterého premiér po kritice odvolal.

"Chceme ještě do konce volebního období zvýšit práva spotřebitelů. ČTÚ získá větší pravomoci, aby se mohl zasadit o zlepšení fungování trhu, což se projeví i v lepší nabídce mobilních dat," uvedl Sobotka.

Proti zkrácenému přijetí novely bez jejího připomínkování odborníky a operátory se v čtvrtek vyslovily firmy z telekomunikačního odvětví. Premiérovi zaslaly otevřený dopis. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se premiér k dopisu vyjádří do několika dnů. Podotkl, že návrh novely je již zhruba týden v připomínkovém řízení, kde se k němu firmy mohly vyjádřit.

"Původní ambicí premiéra bylo protlačit zákon v tzv. režimu bez rozpravy dle paragrafu 90. Jsme rádi, že se to nepovedlo a že poslanci budou mít prostor sporné body diskutovat ve výborech," řekl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Při přijímání novely mají poskytnout maximální součinnost ministerstvo průmyslu a obchodu a ČTÚ. Ty by měly podle Ayrera reflektovat i případné připomínky a náměty operátorů.