Desátý ročník festivalu moderního tance TanecValmez uvede vystoupení polského souboru Witamina T a českých DekkaDancers. Ve čtvrtek to uvedla ředitelka festivalu Milada Borovičková. Vystoupení se uskuteční v dubnu ve Valašském Meziříčí a sousední Zašové.

Polská taneční skupina Witamina T v sobotu 22. dubna zatančí inscenaci Speed Dates Show. "Snažíme se navštěvovat co nejvíce festivalů, abychom měli široké možnosti výběru. V Poznani nás zaujala choreografie Speed Dates Show, která pojí tanec s divadlem a reaguje na velmi aktuální téma – konzumní společnost,“ popsala Borovičková, která věří, že inscenace zaujme diváky všech věkových skupin.

Vystoupení polského souboru podle ředitelky s humorem a nadsázkou tematizuje uspěchaný životní styl, přehlcenou kulturu či virtuální realitu.

Polskou taneční skupinu tvoří absolventi Ateliéru divadelního tance v Bytomi při Národní akademii divadelního umění Ludwika Solského v Krakově. Tanečníci tvoří a pracují jako členové nezávislých kolektivů a divadelních souborů v Polsku i zahraničí.

Představení Speed Dates Show bylo poslední tři roky součástí programu Podziel się swoim talentem ve městech Suwałki, Gołdap a Pułtusk. Skupina Witamina T rovněž vystupuje na různých festivalech včetně Dei2Mondi v italském městě Spoleto.

Čeští DekkaDancers na festival zavítají po šesti letech, vystoupí v sobotu 29. dubna. "Večer zahájí choreografií Černý mraky nepláčou, která je inspirována potlačovanými pocity a myšlenkami, jež se skrývají v lidském nitru," uvedla mluvčí festivalu Bára Sobotková.

„Odlehčenější tón má Dekka pod dekou, za niž autoři Viktor Konvalinka a Tomáš Rychetský roku 2012 získali Cenu za humor v choreografii. Následovat bude proslulé číslo Jakstohoven, které ukazuje, co vše se může stát během sprinterského závodu," dodala mluvčí.

Stejně jako loni na dubnová vystoupení naváže říjnové představení v Městském divadle Zlín, jméno účinkujícího souboru však pořadatelé zatím neprozradili.

"K festivalu patří doprovodné akce včetně workshopů s profesionálními tanečníky účinkujícími na festivalu, které jsou určeny žákům místních tanečních škol," doplnila mluvčí.

Loni TanecValmez nabídl premiéru představení The Roots francouzského choreografa Kadera Attoua.

Související