Kdo si myslel, že v Číně vládne jedna strana, tak je na omylu. V Pekingu sněmuje Čínské lidové politické poradní shromáždění, poradní orgán země, kde kromě komunistů zasedají i zástupci několika povolených nekomunistických stran. Jejich poslání je ale jasné − bez jakýchkoliv pochybností uznávat vedoucí úlohu komunistů. V neděli pak zahájí i druhý pravidelný rudý březnový sněm, a to mnohem důležitější − Všečínské shromáždění lidových zástupců, tedy parlament.

Vše je jako vždy dohodnuto a žádný mocenský zvrat se neočekává − prezident Si Ťin-pching je stále pevně usazen ve funkcích prezidenta i generálního tajemníka komunistů. Za rok však bude atmosféra o hodně napjatější, protože se bude volit prezident mocnosti na dalších pět let.

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru