Na evropské politické scéně není zrovna neznámou tváří, vždyť byl předsedou Evropského parlamentu. Ale jak Němci, tak další z okolních zemí se s ním teprve pořádně seznamují. Martin Schulz je frontmanem německých sociálních demokratů ve volební kampani před hlasováním do Spolkového sněmu letos na podzim. Od jeho loňského nástupu do role kancléřského kandidáta stoupají stranické preference, SPD víceméně dohnala křesťanské demokraty Angely Merkelové.

Jenže pozor, mýlil by se ten, jenž by to připisoval nějaké agresivní kampani namířené proti kancléřce. Martin Schulz spouští tirády hlavně proti nacionalistům v podobě strany Alternativa pro Německo (tu označuje za "ostudu naší spolkové republiky"), jakož i proti všem v Evropě, jako je třeba maďarský premiér Viktor Orbán, kteří odmítají solidaritu s uprchlíky. A Donald Trump? Ten podle Schulzova názoru nedělá nic, než že podřezává větve, na nichž spočívá demokracie. Jeho rétorika je v počínajícím volebním souboji s Merkelovou úspěšná, přestože paradoxně není namířená proti ní, ba spíše je té její podobná.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?