Oficiální data ČSÚ ještě nezveřejnil, naše odhady ale ukazují, že inflace v únoru meziročně zrychlila na 2,5 procenta, ČNB ve své únorové prognóze očekávala meziroční růst cen pouze o 2,1 procenta. Inflace tak pravděpodobně centrální banku překvapí už pošesté v řadě vyšším číslem, než měla ve svých předpovědích.

Rychlý cenový růst byl v únoru tažen zejména cenami potravin, které jsou ale poměrně nestabilní. Předpokládáme sice, že ceny potravin svůj strmý růst v nadcházejících měsících zkorigují, zahraniční investoři se nicméně o strukturu inflace tolik nezajímají. Vysoké číslo představující celkovou inflaci tak znovu přiláká jejich pozornost. Domnívají se, že koruna po ukončení intervencí ČNB posílí a koupě české měny je příležitostí vydělat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Inflace podle odhadů v únoru dále zrychlila a dosáhla už 2,5 procenta.
  • Rychlý růst cen by tak mohl znovu přilákat pozornost spekulantů, kteří budou chtít vydělat na posílení koruny po konci intervencí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru