Pokud si kuřák jednou za dvě hodiny zapálí svou oblíbenou cigaretu a bude se tak moct znovu efektivně koncentrovat na práci, je možné o kuřácké přestávce přemýšlet jako o vhodném pracovním benefitu. Taková přestávka ale zabere průměrně pět minut, a pokud jsou přestávky zneužívány nad rámec zaměstnavatelem stanovených pauz a nejsou zaznamenávány, dopouští se zaměstnavatel diskriminace vůči zaměstnancům, kteří nekouří. Je tedy důležité evidenci přestávek vést.

Příloha Podnikání

Další důležité informace a tipy pro malé a střední podniky, ale také příběh úspěšné firmy najdete v pondělní tištěné i digitální příloze HN Podnikání.

"Osvědčila se například evidence pomocí čipových karet. Tato evidenční zařízení by měla být instalována u všech dveří, kterými může zaměstnanec opustit pracoviště, a to i na kuřárnu," vysvětluje advokátka Lucie Kalašová, spolupracující s advokátní kanceláří bpv Braun Partners.

Zákaz kouření

Na většině pracovišť je kouření zakázáno, a to především z důvodu ochrany zdraví nekuřáků. "K tomuto obecnému zákazu se ještě přidává zákaz kouřit na pracovištích, u kterých je to stanoveno zvláštními právními předpisy − bez ohledu na skutečnost, zda tam pracují kuřáci, či nikoliv," vysvětluje specialistka na pracovní právo Nataša Randlová, partnerka advokátní kanceláře Randl Partners. A dodává, že jde o takové pracovní prostředí, u kterého lze zákaz kouření předpokládat. Zpravidla se vyskytuje u práce s výbušnými látkami, ve školách, v nemocnicích, ale také například při hornické činnosti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru