Populace stárne, Evropa je v demografické krizi a vlády vymýšlejí, jak přimět mladé páry k tomu, aby měly děti. Pomoct by mohla i tak obyčejná věc, jako je větší zapojení mužů do péče o dítě. Upozornil na to mezinárodní výzkum Generace a genderový program.

"Výzkumníci zjistili, že v rodinách, kde otcové pomáhají s péčí o dítě a domácnost, se rodí víc dětí než v těch, kde muži nepomáhají," uvádí Filip Pertold z CERGE-EI, který studii doplnil o české souvislosti.

V Česku na jednu ženu připadá v průměru 1,5 dítěte, podobné je to v Rakousku či Německu. Ideální by přitom bylo 2,1 dítěte. Takhle nízká porodnost způsobuje stárnutí obyvatelstva, problémy s důchody a velký úbytek počtu obyvatel v celé Evropě.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.