Včera, na Popeleční středu, začala 46 dní trvající postní doba, jež zahrnuje 40 dní půstu a šest nedělí, které nejsou postní. V západní církvi jde o přípravu na Velikonoce, jejímž účelem je soustředění na duchovní růst, na obnovu vztahu k sobě i druhým.

Směrnice církve pro toto období jsou vcelku jasné. Půst má tři sloupy: modlitbu, půst a almužnu. Pravidla pro příjem potravy zahrnují takzvaný půst zdrženlivosti a újmy. Zdrženlivost se vztahuje na pojídání masa teplokrevných zvířat. Na Popeleční středu a na Velký pátek jsou pak zdraví dospělí křesťané vázáni půstem újmy. To znamená, že se v průběhu každého z těchto dvou dnů mohou do sytosti najíst pouze jednou.

Stejně důležité jako změna stravování jsou v tomto období modlitba a starost o ostatní. Obecně by si měl člověk odpočinout a zamyslet se. A k témuž by měl vést své děti. Tolik teoretická průprava k akci, která by se měla, dle posledního sčítání lidu z roku 2011, povinně týkat 1,1 milionu lidí, kteří se hlásí k římským katolíkům. Jak vypadá skutečná praxe?

Pozor na abstinenční příznaky

Přesná statistika, kolik lidí se od včerejška v Česku postí, neexistuje. Ve Spojených státech to letos podle průzkumu nashvillské LifeWay Research má být 24 procent Američanů. U nás podobný průzkum nevznikl, přestože by na něj také v Česku mohlo kladně odpovědět spousta lidí, kteří třeba nejsou nutně věřící, jen by prostě rádi zhubli. Případně připravili svůj organismus na jaro a léto.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru