Mezi ekonomy se delší dobu vede debata, do jaké míry robotizace a umělá inteligence vytlačí lidskou práci a jak se vypořádat s touto nastávající nejdrastičtější změnou v dějinách roboty. Tento článek se chce zamyslet nad tím, jak to bude vypadat, až roboti nejen nahradí drtivou většinu nepříjemné práce, ale i drtivou většinu našich tužeb.

My ekonomové se rádi díváme na situaci skrze prizma nabídky a poptávky. Z tohoto pohledu je člověk výrobní a spotřební jednotka, která vyrábí kombinací své práce a (vlastního nebo cizího) kapitálu. Vyrábí něco, co po něm zbytek společnosti poptává, zadání výroby tedy přichází jakoby zvenčí, je "dobrovolně úkolován" jinými lidmi, v tomto smyslu je jeho zákazník téměř doslova jeho pánem. A pak tu máme druhou stranu, tedy poptávku. Poptávka, manifestace našich tužeb, to je naopak něco, kde zadání pochází jakoby (slovo jakoby je v těchto případech důležité) zevnitř. Naše touhy jsou naše vlastní, určují, kdo jsme a jak se definujeme.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru