Staré propagační heslo ekologických aktivistů zní: "Co je ekologické, je i ekonomické". Vždy to samozřejmě takto jednoduše nefunguje, ale v případě národních parků ano. V Česku jsou čtyři národní parky − Krkonoše, Šumava, České Švýcarsko a Podyjí −, ročně je navštíví devět milionů lidí a ti v nich podle kvalifikovaných odhadů utratí pět miliard korun. Je to prosté: relativně nedotčená příroda národních parků láká návštěvníky a ti přinášejí peníze. Pokud by se jen kácelo, betonovalo a sjezdovkovalo, atraktivita území by zřejmě postupně klesala i s příslušnými ekonomickými důsledky. Proto je dobře, že Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona, která garantuje, že národní parky zůstanou národními parky a nepromění se postupně v jejich karikaturu. Pokud by vyhrál návrh Senátu, mocně podporovaný Milošem Zemanem (a jeho přítelem Zdeňkem Zbytkem, který chce na Šumavu vozit ruské turisty po celých divizích), ozvalo by se vítězné zařvání motorové pily.

Na tom, že se tak nestalo, má podstatnou zásluhu ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. Ten je vůbec asi největším a nejpříjemnějším překvapením současné vlády. Když nastupoval do funkce prakticky přímo z pozice ředitele Babišovy lovosické chemičky, panovala v ekologických kruzích obava, že na úřad přichází coby likvidátor. A ejhle, je to přesně naopak. Brabec je zřejmě nejvýraznějším ministrem životního prostředí po Bedřichu Moldanovi a Martinu Bursíkovi. Dokáže předkládat rozumné zákony, které uvádějí do souladu zájmy životního prostředí a zájmy ekonomické. Dokáže pro ně přesvědčivě argumentovat. A dokáže být razantní a neústupný ve chvíli, kdy to je potřeba. Ukázalo se to právě při jednání o národních parcích. Když do sněmovny dorazil Miloš Zeman a pustil se do svých obvyklých bonmotů (prohlašoval cosi o "hnědém Mordoru"), Brabec se nelekl a oplatil mu tím, že hrozí "šumavský masakr motorovou pilou". Zemanovo rétorické kouzlo bylo to tam. Včerejší výsledek 117 hlasů pro vládní novelu dává na srozuměnou, že ani pravděpodobné Zemanovo veto ochranu přírody v Česku na východoevropskou úroveň nakonec neponíží.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru