Společnost Pegas Nonwovens, která vyrábí netkané textilie, jež se využívají ve zdravotnictví, ale i zemědělství nebo stavebnictví, bude mít nový závod v Jižní Africe. Firma, která už působí v Egyptě, investuje do nákupu pozemku, výstavby a výroby v Západním Kapsku dvě miliardy korun. Zaměstnat plánuje 200 lidí, kteří projdou školením v Česku. Jedná se o největší investici české firmy na africkém kontinentu. Informaci přinesl server euro.cz. Akcie firmy na pražské burze po zveřejnění investice klesly o půl procenta.

Podle jihoafrické Agentury pro turismus, obchod a investice Wesgro se jedná o jednu z největších zahraničních investic ve zpracovatelském průmyslu v této provincii od roku 2011. Nová linka by měla být hotová za dva a půl roku. "Západní Kapsko pro nás bylo přirozenou volbou při zvažování expanze v Africe. Prvotřídní infrastruktura a přístup k dalším zemím na kontinentu pro nás byla příležitost, kterou jsme si nemohli nechat ujít," řekl František Řezáč, šéf Pegas Nonwovens na tiskové konferenci, kde byla investice oficiálně oznámena. Zúčastnila se jí také premiérka Západního Kapska Helen Zilleová.

Pegas Nonwovens založil svou dceřinou firmu v Jihoafrické republice už loni. O záměru postavit nový závod v této zemi firma informovala v červnu. "Uvažujeme o instalaci nejmodernější linky, která vzhledem k nižším investičním výdajům, menším nárokům na infrastrukturu a nižší kapacitě představuje vhodnou platformu pro vstup na nové, rozvíjející se trhy. Zároveň začínáme jednat se zákazníky, kteří projevili zájem o spolupráci v tomto regionu, abychom naplnili kapacitu nové linky," řekl tehdy Řezáč

Od roku 2013 společnost působí také v Egyptě, tam do postavení linky investovala až 1,4 miliardy korun. Loni měla výrobu v této zemi rozšířit, ale nakonec k tomu nedošlo a místo toho postavila novou linku ve Znojmě. Podle Řezáče totiž firma v Česku nestačí vyrábět tak, aby uspokojila poptávku v Evropě. V tuzemsku má Pegas osm výrobních linek a zaměstnává téměř 600 lidí.

Pegas je od roku 2006 kotován na pražské a varšavské burze, v Polsku ale obchodování na burze ukončí v půlce března. Podle představenstva firmy byl objem obchodování příliš nízký na to, aby se firmě vyplatil. Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku, v Česku má kromě Znojma závod ještě v Bučovicích. Za loňská tři čtvrtletí klesly firmě tržby meziročně o sedm procent na 4,3 miliardy korun. Čistý zisk se snížil přibližně o pětinu na 371 milionů korun.