Mezi oblasti, ve kterých americký prezident Donald Trump mění zažité pořádky, patří regulace. V současnosti je nejvíce vzruchu kolem změn v regulaci finančního odvětví. Trump by americkým bankám rád uvolnil ruce a podstatně omezil takzvaný Doddův−Frankův zákon, který byl přijat krátce po finanční krizi v roce 2010. Zákon stanovuje celou řadu pravidel, která mají za cíl zabránit opakování krize. Máme se tedy bát, že se krize brzy vrátí, pokud Trump zákon oslabí?

Když byl v roce 1999 zrušen jiný regulační zákon − Glassův−Steagallův, přijatý po hospodářské krizi v roce 1933 a oddělující komerční a investiční bankovnictví −, přišla finanční krize do deseti let. Nyní panuje obecná shoda na tom, že určitá regulace je potřeba, zejména v tak citlivém odvětví, jako je bankovnictví. Otázkou je ale její míra. Na jedné misce vah je bezpečí peněz občanů, firem a municipalit, na druhé jsou vyšší náklady, které nakonec zaplatí klienti, a občas i horší služby s přemírou "papírování".

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?