ČSSD slíbila snížit daně devadesáti procentům lidí. Počet firem, kterým chce vládní strana ulehčit při placení daní, je ještě větší: kromě šesti set největších společností by na dani měly ušetřit všechny. Přesto se volební slib sociálních demokratů setkal s kritikou u koaličních i opozičních politiků, a stejně tak u ekonomů.

Ti progresivní zdanění lidí vydělávajících nad 50 tisíc hrubého měsíčně nebo firem s ročními zisky nad sto milionů korun označují za předvolební populismus, trest za úspěch, případně výzvu podnikatelům, aby přesunuli své aktivity do jiné země.

"Čekali jsme, že návrh vyvolá diskusi, ale ne tak silnou. Moderní progresivní daň má 23 států, je to zcela běžná věc," uvedl ekonomický expert ČSSD a spoluautor navrhované změny Michal Pícl.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.