Astronomové objevili novou planetární soustavu ležící jen 40 světelných let od Slunce. Na projektu se podílela Evropská jižní observatoř a americká NASA. U hvězdy s označením TRAPPIST-1 (drobné chladné hvězdy v souhvězdí Vodnáře) objevili sedm planet podobně velkých jako Země. Tři z nich navíc leží v takzvané obyvatelné zóně. To znamená, že na jejich povrchu by se mohly nacházet oceány. Zvyšuje se tak šance, že by na některé z nich mohl být i život. Hledání − a nalezení − nové "Země" tím ale zdaleka nekončí. V jaké fázi tohoto hledání jsme?

Zatím je potvrzená existence celkem přibližně tří a půl tisíce exoplanet, většinou ale takových, kam by se asi nikdo přestěhovat netoužil. Nejčastěji jde o obří plynné světy obíhající v těsné blízkosti své hvězdy, takzvané horké Jupitery.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.