Zaměstnává 450 špičkových odborníků, a jeho tržby se pohybují v miliardách korun. Řeč není o dobře nastartované firmě, ale o nejbohatším českém vědeckém ústavu. Právě dejvický Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, který čerpá z odkazu profesora Antonína Holého a vydělává hlavně díky licenčním poplatkům z jeho vynálezů, teď vyhlásil konkurz na místo ředitele.

Velké proměny

Třicet ústavů

Ředitelé ústavů Akademie věd mají pětileté funkční období a mohou být zvoleni nanejvýš dvakrát. Letos mnohým šéfům mandát vyprší, týká se to asi třicítky ústavů Akademie věd. Kromě nejbohatšího Ústavu organické chemie a biochemie, kde se chystá dnešní šéf kandidovat znovu, například největšího, Fyzikálního ústavu.

Nová šéfka

Ve vedení končí i předseda Akademie věd, profesor Jiří Drahoš. Akademický sněm už v prosinci zvolil jeho nástupkyni, Evu Zažímalovou. Volbu už schválila vláda, do funkce ji ještě musí jmenovat prezident. Vedení největší výzkumné instituce v Česku se ujme na konci března. O Drahošovi se v poslední době mluví jako o možném kandidátovi na prezidenta. Včera představil knihu rozhovorů, které s ním vedl historik Jiří Padevět. Vyšla pod hlavičkou nakladatelství Academia. Podle Drahoše ale s prezidentskou kandidaturou nijak nesouvisí.

Současnému šéfovi Zdeňku Hostomskému letos končí pětiletý mandát, o funkci se ale bude ucházet ještě jednou. Jeho vyzyvatelé zatím nejsou známí. Ve "volbách" se s ním utkají v polovině dubna, kdy budou při pohovorech představovat své plány s nejbohatším českým vědeckým pracovištěm. Podle zástupce ředitele profesora Martina Fuska je teď potřeba například doladit systém mezinárodního hodnocení vědeckých skupin. Dnešní vedení se chce také třeba snažit přilákat více mezinárodních pracovníků nebo se lépe postarat o mladé talenty.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.