Vládní ČSSD představila další ze svých předvolebních plánů, jak změní daně. Slibuje jejich snížení více než 90 procentům lidí, menší firmy by podle návrhu zaplatily na daních o 37 procent méně. Rozdíl ve výběru daní by měli zaplatit lidé s nejvyššími příjmy a nejbohatší firmy. Podle ekonomů jde o populistický předvolební krok v rozporu se současnými trendy v evropských zemích.

"Chceme naprosté většině fyzických osob snížit daň z příjmů," uvedl předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. Návrh počítá se zavedením čtyř daňových pásem v rozsahu 12 až 32 procent. Do hrubého měsíčního příjmu 30 000 Kč by daň měla být 12 procent, u výdělků nad 50 000 Kč měsíčně by činila 32 procent. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem. Sazby daně by podle výše zisku měly být 14, 19 a 24 procent. Polepšili by si tak všichni lidé s hrubým příjmem do 48 950 korun. "Drtivá většina zaměstnanců se vejde do daňových pásem 12 a 15 procent, až nejvyšší příjmy budou zdaněny pásmy 25 a 32 procent," uvedl předseda sněmovního rozpočtového výboru za ČSSD Václav Votava.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.