Více bude česká armáda spolupracovat s německou. Česká 4. brigáda by měla cvičit společně s německou 10. obrněnou divizí a čeští vojáci nejspíš v roce 2018 pod německým velením budou společně bránit Litvu v rámci posílených praporů Severoatlantické aliance. Čerstvé a konkrétní kroky českého ministerstva obrany nespadly z měsíce, ale jsou logickým vyústěním úvahy o tom, s kým a jak má smysl v Evropě dlouhodobě spolupracovat v bezpečnostní oblasti.

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a jeho zpochybňování spojeneckých závazků i sbližování s Ruskem však úvahy o spojenectví s Německem posouvají do nové dimenze. Dvacet let po podepsání česko-německé deklarace, po zrušení hraničních kontrol a poté, co se Česko stalo de facto sedmnáctou spolkovou zemí německé ekonomiky, přichází nová otázka: Je Německo schopné a připravené hrát vedle politického a hospodářského tahouna Evropy také odpovídající bezpečnostní roli?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru