Zatímco ve Spojených státech cyklus zvyšování úrokových sazeb už probíhá, v eurozóně i v Česku se první zvýšení očekává až na konci příštího roku. Evropská centrální banka se zavázala ještě po celý rok 2017 nakupovat dluhopisy, ale od příštího roku začne pravděpodobně provádět takzvaný "tapering", tedy postupné snižování nákupů až k nule.

Ceny eurových a korunových dluhopisů s delší splatností však klesají už nyní, protože v důsledku růstu inflace je ukončení programu nákupu dluhopisů ECB a měnových intervencí ČNB na dohled. Růst inflace je zatím tažen zejména cenami komodit. Postupně se ale začíná projevovat i takzvaná poptávková inflace, především pak v Česku a ve Spojených státech. Růst ekonomik doprovázený akcelerací mezd zvyšuje optimismus spotřebitelů a silné maloobchodní tržby tak umožňují růst cen produktů a služeb.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • České dluhopisy letos čeká pokles cen a růst výnosů.
  • Kromě zvyšující se inflace bude důvodem také ukončení intervencí ČNB.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru