Matematika je krásná věda. Když se člověku otevře, je to stejný zážitek jako třeba hudba, dobré jídlo nebo radost z pohybu. Matematika ve školním podání ovšem velice často představuje peklo na zemi, které spočívá v drcení se vzorečků bez souvislostí s reálným světem.

Nutno říci, že povinná maturita z matematiky nezvýší schopnost užívat matematiku v reálném životě. Je sice pravda, že počet neúspěšných gymnazistů u maturity z matematiky se pohybuje v několika málo jednotkách procent, zatímco žáci učilišť a středních odborných škol odpadnou od zkoušky z více než dvou třetin. Jenže − kolik vzdělaných lidí s maturitou z matematiky a třeba i vysokoškolským diplomem je schopno si vypočítat, kolik bude stát oprava koupelny? A kolik z nich dokáže vyhodit řemeslníka (i bez maturity), protože si konečně spočítají, že na 10metrovou koupelnu nepotřebují 40 metrů dlažby? Kdo si kdy skutečně spočítal, kolik že má ta místnost, kterou potřebuje vymalovat, čtverečních metrů a jestli částka, kterou má na faktuře, odpovídá ceníku? Jak je možné, že v zemi, kde je matematika dlouhodobě povinnou součástí základního školství, si podle průzkumu ministerstva financí z roku 2015 nedokáže plných 42 procent populace spočítat úroky z vkladu, který pro jednoduchost činil sto korun? Ve všech výše uvedených případech jde přitom jen o základní matematiku. Velká část obyvatel není reálně schopná použít v praxi ani tu.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru