Brněnský Y Soft má nakročeno k rychlejší globální expanzi. Dodavatel technologií pro organizaci tisku a kopírování ve firmách i školách podepsal strategickou dohodu s výrobcem tiskáren a kopírek Xerox. Američané tak začnou řešení od Y Softu nabízet zákazníkům po celém světě.

Podobnou smlouvu dosud měla česká společnost jen s japonským koncernem Konica Minolta. Díky ní se jí za 17 let existence podařilo dostat své technologie mezi stovky tisíc uživatelů po celém světě. Například systém SafeQ, který lidem umožňuje přihlásit se na tiskárnách k osobnímu účtu, případně i za tisk elektronicky zaplatit, využívá 14 tisíc firem a škol.

V letošním fiskálním roce (od června 2016 do června 2017) očekává Y Soft tržby téměř za 800 milionů korun. Meziročně tak vzrostou o desetinu. Provozní zisk firmy se má pohybovat okolo 50 milionů.

785 milionů

korun utrží brněnský Y Soft podle svého ředitele v letošním fiskálním roce. Ten firmě končí v červnu.

45 milionů

korun investoval Y Soft v roce 2014 do polovičního podílu českého výrobce 3D tiskáren be3D. Letos v lednu získal i zbývající podíl.

"Prožíváme takový přípravný rok. V tom příštím už by naše tržby měly růst o třetinu. Pomůže nám smlouva s Xeroxem, ale i nová řešení a naše další aktivity," vysvětluje zakladatel a vlastník Y Softu Václav Muchna.

První 3D se zámkem

Má tím na mysli hlavně fakt, že Y Soft začne v polovině roku prodávat vlastní 3D tiskárny, s nimiž míří hlavně do škol. V lednu proto dokončil akvizici českého výrobce 3D tiskáren be3D, když dokoupil 51 procent jeho akcií. Zbylý podíl už Y Soft vlastnil od roku 2014. Celá transakce ho vyšla podle odhadu HN na zhruba 90 milionů korun.

"Nechali jsme si zpracovat průzkum, podle něhož 78 procent středních škol po celém světě omezuje studentům přístup k 3D tiskárnám. Školy se o drahá zařízení bojí. My je chceme tohoto strachu zbavit a zařídit, aby studenti nemohli používat 3D tiskárny kdykoliv a bez dozoru," popisuje Muchna.

Proto Y Soft koupil právě be3D, jehož tiskárny jsou uzavřené podobně jako mikrovlnka. K tomu přidal elektromechanický zámek a zmíněný systém SafeQ. Tiskárna se tak otevře jenom tomu, kdo se na ni přihlásí, například pomocí čipu. Výsledný model eDee zatím firma testuje ve školách v USA, Austrálii nebo v Izraeli. Podle poradenské společnosti Gartner podobné řešení zatím žádný jiný výrobce na světě nenabízí.

Muchnovi přitom nejde ani tak o to, aby se Y Soft stal velkým producentem 3D tiskáren, ale spíše aby přesvědčil školy, že mají přejít na jeho systém pro správu tisku i u klasických tiskáren a kopírek.

"Správnost téhle strategie mi dokázala zkušenost z jedné střední školy v Norsku, které jsme půjčili několik 3D tiskáren k testování. Řediteli té školy se náš systém líbil natolik, že začal uvažovat, že na něj přejde také u všech 2D zařízení," vypráví šestatřicetiletý podnikatel.

Cesta k 10 miliardám

Kromě prodeje softwarových řešení pro správu tisku a výroby 3D tiskáren navíc Y Soft do budoucna spoléhá i na oblast internetu věcí. Skupina sice zatím nemá hotový produkt, ale investuje miliony korun do jeho vývoje.

"Ještě to nemáme úplně promyšlené. Určitě půjde o zařízení, které bude kombinovat hardware a software. To je oblast, které rozumíme a kterou zároveň moc technologických společností neumí," popisuje Muchna.

Konkrétně by mohlo jít o jakýsi minipočítač s operačním programem, jejž by bylo možné vložit prakticky do čehokoliv − třeba do lampy veřejného osvětlení nebo do domácích spotřebičů. Ten by byl propojen s nějakou aplikací.

"Někteří vývojáři se dnes použití takového hardwaru snaží vyhnout tím, že do věcí dávají jen čipy a čidla. Software, který je ovládá, pak běží na vzdáleném serveru. Podle mě ale brzy dojdou k tomu, že nějaký zmenšený počítač pro každou věc potřebují," podotýká Muchna.

Podle jeho mínění by mělo rozkročení do internetu věcí Y Softu pomoci k dlouhodobému růstu. "V poslední době říkám, že během deseti let chceme vyrůst na desetinásobek. Popravdě mi ale nejde o konkrétní číslo. Spíše chci, aby firma měla vysoký cíl, za kterým můžeme jít. Jestli ale vyrosteme osmkrát, nebo jedenáctkrát, je mi jedno," dodává Muchna.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru