Poslanci a senátoři se čtyři roky poté, co jim skončí mandát, nesmí stát členy dozorčích rad státních firem. Tento zákaz původně obsahovala předloha takzvaného nominačního zákona, zcela nový předpis má teď stanovit pravidla pro výběr lidí do řídících a dozorčích orgánů podniků s účastí státu. Paragraf proti "trafikantům" ale z poslední verze vypadl. Především kvůli obavám, že by čtyřletý zákaz pro vysloužilé politiky narazil ve vládní koalici.

"Nominace politika do některého z orgánů společností ovládaných státem může být zneužita jako forma korupce. Například výměnou za konkrétní hlasování ještě v době trvání mandátu," varuje ministerstvo financí, které mělo přípravu zákona původně na starosti.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.