Sociální demokraté v rámci předvolební kampaně opět vytáhli silné téma − zdanění bank. V regionálním kontextu ale přicházejí mírně po sezoně, protože ve většině zemí střední Evropy už je dodatečné zdanění bank na ústupu. Slovensko snížilo bankovní daně o polovinu, Maďarsko o dvě třetiny a Rakousko plánuje pokles o více než 80 procent.

Vzhledem k nízké podpoře ostatních stran je šance na schválení relativně nízká. Přesto je nutné se ptát, co by tento návrh znamenal pro český bankovní sektor. Předně je třeba říci, že tuzemské banky jsou v dobré kondici, solidně kapitalizované a nadprůměrně ziskové. Při plánu vybrat dodatečných 11 miliard korun by zisk sektoru klesl přibližně o 15 procent. Banky by však část dodatečných nákladů pravděpodobně přenesly na klienty, což se nedávno prokázalo například v Polsku, takže by dopad zmírnily.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru