Situace energetické firmy ČEZ je podle jejího šéfa Daniela Beneše v mnohém schizofrenní. Na jedné straně má tato polostátní společnost většinu aktiv v tradiční energetice, na druhé se snaží podnikat i v té moderní, která ale její původní byznys pomalu likviduje. Stejně tak jsou zde dva protichůdné postoje akcionářů.

"Cíle jsou tady ekonomické i celospolečenské a jsou někdy v protikladu," říká Beneš v rozhovoru pro HN. Drobní akcionáři by nejraději viděli co největší dividendu, stát má zase s firmou, v níž ovládá 70 procent, i strategické cíle. Nyní je nutné rozhodnout, co dál, říká Beneš. Nevylučuje ani rozdělení firmy.

HN: Před 14 dny jste otevřel velké téma − rozdělení ČEZ na několik firem. Co vás k tomu vede? A jak se na to tvářili vaši akcionáři, tedy hlavně zástupci státu?

Víte, novináři žijí novinářskou zkratkou, vždycky si z prohlášení vytáhnou větu, která zní nejzajímavěji, a pak ji použijí. Ideálně jako titulek. Já jsem neřekl, že chci rozdělit ČEZ. My jsme se bavili o tom, co má ČEZ za sebou, co má ČEZ před sebou, jaká je situace v energetice, jaké jsou hlavní vlivy a výzvy, kterým firma čelí. Z toho vyplynulo, že je nutné vést pragmatickou debatu o tom, jak na současný stav reagovat. A jednou z potenciálních možností je i úvaha o tom, ČEZ rozdělit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Šéf ČEZ Daniel Beneš zvažuje, jak s firmou pokračovat v době, kdy je evropská energetika v krizi.
  • Scénář, že by se ČEZ rozdělil, je podle Beneše zatím jen námětem k diskuzi.
  • O výši dividendy mluvit nechce. Pokud by ji ale firma vyplatila ve stejné úrovni jako v minulých letech, musela by sáhnout na své úspory.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru