Situace energetické firmy ČEZ je podle jejího šéfa Daniela Beneše v mnohém schizofrenní. Na jedné straně má tato polostátní společnost většinu aktiv v tradiční energetice, na druhé se snaží podnikat i v té moderní, která ale její původní byznys pomalu likviduje. Stejně tak jsou zde dva protichůdné postoje akcionářů.

"Cíle jsou tady ekonomické i celospolečenské a jsou někdy v protikladu," říká Beneš v rozhovoru pro HN. Drobní akcionáři by nejraději viděli co největší dividendu, stát má zase s firmou, v níž ovládá 70 procent, i strategické cíle. Nyní je nutné rozhodnout, co dál, říká Beneš. Nevylučuje ani rozdělení firmy.

HN: Před 14 dny jste otevřel velké téma − rozdělení ČEZ na několik firem. Co vás k tomu vede? A jak se na to tvářili vaši akcionáři, tedy hlavně zástupci státu?

Víte, novináři žijí novinářskou zkratkou, vždycky si z prohlášení vytáhnou větu, která zní nejzajímavěji, a pak ji použijí. Ideálně jako titulek. Já jsem neřekl, že chci rozdělit ČEZ. My jsme se bavili o tom, co má ČEZ za sebou, co má ČEZ před sebou, jaká je situace v energetice, jaké jsou hlavní vlivy a výzvy, kterým firma čelí. Z toho vyplynulo, že je nutné vést pragmatickou debatu o tom, jak na současný stav reagovat. A jednou z potenciálních možností je i úvaha o tom, ČEZ rozdělit.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru