Skupina nejvíce shortovaných akcií indexu newyorské burzy S&P 500, tedy těch, na jejichž pokles investoři sázeli, zdražila za poslední rok o polovinu. Přitom index S&P 500 jako celek přidal "pouze" 22 procent. Roční růst o polovinu je více než úctyhodný, a tím pádem je naopak ztráta všech, kdo spekulovali na pokles cen, velice bolestivá.

Tento růst na amerických trzích je vydatně "sponzorován" právě uzavíráním pozic spekulantů. Ti za vyšší cenu kupují zpět akcie, které dříve prodali, protože věřili, že zlevní. Jde o vynucené obchody a investoři, jejichž nákupy jsou pouze zavíráním krátkých pozic, nemají důvod se jistit proti poklesu trhu. I proto dosahuje index volatility VIX, který vyjadřuje cenu ochrany proti poklesu nebo růstu indexu S&P 500, extrémně nízkých hodnot.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru