Už třetí týden desítky tisíc Rumunů v ulicích Bukurešti a dalších měst protestují proti sociálnědemokratické vládě, která se pokusila dekretem prosadit amnestii pro korupční činy politiků. Vláda dekret odvolala, odstoupil i jeho autor, ministr spravedlnosti, ale Rumuni nejsou spokojeni. V zemi se totiž vede zápas o osud nejdůležitější reformy, která úspěšný boj proti korupci umožnila − reformy soudního systému, který se stal nezávislým na politice a politicích.

"Rumunské soudnictví není dokonalé, ale nikdo už ho nemůže kontrolovat jako kdysi, kdy pro ovlivnění rozsudku stačilo zvednout telefon a zavolat soudci," říká Sorin Ioita, rumunský sociolog z nevládní organizace Expert Forum, která boj proti korupci a reformu soudů v Rumunsku podrobně mapuje. "Politici se nyní státních žalobců a soudců opravdu bojí."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.