Čtvrtstoletí uplynulo od chvíle, kdy se v pražských Dejvicích Československo připojilo k internetu. Generaci kybernetiků u sálových počítačů dnes vystřídala generace youtuberů s telefony často chytřejšími, než jsou oni sami. Proměnu internetu i celého mediálního světa za tu dobu nejlépe ilustrují služby, které všichni používali, ale dnes už si na ně skoro nikdo nevzpomene.

Když něco hledáte, nejspíš googlujete. Ale v polovině devadesátých let, když pískající modem úspěšně navázal spojení, se lidé spíše rozhlíželi z Vysoké vyhlídky čili AltaVisty. Průkopnický vyhledávač, který kombinoval katalog webů s hledáním pomocí klíčových slov, často vracel zavádějící výsledky. Kdo se chtěl skutečně něčeho dobrat, musel ovládnout parametry pokročilého hledání. Proto se všem ulevilo, když dva mladíci − nějaký Brin a Page − v květnu 2000 oznámili, že ten jejich šikovný Google bude hledat i v jiných jazycích než v angličtině. Zájem o Alta­Vistu prudce upadal, pak přežívala pod Yahoo! a v roce 2013 značka umřela úplně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Následující text je průvodcem dobou, kdy se odkazy sdílely přes ICQ, a ne na Facebooku.
  • Taky jste hledali na AltaVistě?
  • A kolik hodin jste strávili diskusemi na Mageu?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru