Kdysi to byla první škodovka, první byt, chalupa a pak si teprve člověk mohl začít užívat život, pokud se tedy onoho momentu dožil ve zdravotním stavu, který nějakou formu zábavy ještě dovoloval. Teď se prio­rity otočily − cestujeme, bavíme se, stěhujeme se, poznáváme… a k tomu všemu sice potřebujeme auto, byt i chalupu, ovšem nikoliv nutně vlastní. Spíš naopak. Svět je v pohybu, tak proč se vázat. Finančně, místně i jakkoliv jinak. Pokud chceme jet po městě, je tady Uber, při cestách dál poslouží BlaBlaCar a na bydlení třeba Airbnb. Koneckonců sdílet můžeme i společnost, přestože eskort se do sdílené ekonomiky nepočítá − aspoň zatím.

Ve sdílené ekonomice se podle studie europarlamentu v Evropě aktuálně protočí 572 miliard eur za rok. V Česku se podíl této ekonomiky dosud odhaduje na 0,1 procenta HDP ročně (cca 4,5 miliardy korun). Do roku 2020 má toto číslo stoupnout na pětinásobek. I proto státní aparát začíná přemýšlet, jak vlastně s touto ekonomikou naložit. Inspirace v zahraničí existuje, ale…

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru