Když si chtějí čeští vědci koupit chemikálie ke svému bádání, často za stejné výrobky zaplatí i dvakrát tolik než jejich kolegové v západní Evropě. "Brzdí nás to. Už tak máme v porovnání s nimi nižší finanční podporu na výzkum, a navíc i vyšší náklady," stěžuje si Jiří Nantl, ředitel Středoevropského technologického institutu (CEITEC) na Masarykově univerzitě. V supermoderních laboratořích kruhové budovy se v kampusu brněnské Masarykovy univerzity zaměřuje hlavně na výzkum v oblasti přírodních věd.

Právě nerovné podmínky pro vědce napříč Evropou Nantla přiměly k tomu, aby se postavil do čela nově vznikající iniciativy, která má v Bruselu bojovat za lepší podmínky pro vědce ze střední a východní Evropy. S podobně zaměřenými špičkovými ústavy z Pobaltí, Slovinska nebo zemí Visegrádu chce do letošního podzimu vytvořit skupinu, zatím pracovně nazvanou Life Sciences Alliance.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.