Vysoké školy potřebují být v kontaktu s výrobou a podnikateli. Firmy zase potřebují vědět, co vymýšlí akademický svět. Také chtějí mít jistotu, že ze škol vyjdou absolventi, které bude radost zaměstnat a kteří jejich podniky pomohou posunout dál. Na spolupráci škol a firem si ale dlouhodobě stěžují obě strany. Ke zlepšení by mělo pomoci centrum, jež vzniká v areálu ČVUT.

V nové budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky v pražských Dejvicích má vzniknout i takzvaný testbed. Tedy místo, kde se budou firmy a akademický svět potkávat. "Musíme vědět, co průmysl potřebuje," říká šéf institutu Vladimír Mařík. Budova se nyní dokončuje, v dalších měsících se budou její prostory pro spolupráci s průmyslem vybavovat. Ostrý start se plánuje na konec léta.

Vyzkoušet si teorie

Do nového testbedu budou firmy moci přijít a s pomocí jeho zařízení si vyzkoušet, jestli by plánované změny mohly fungovat ve výrobě. Pomáhat jim při tom budou odborníci a studenti z institutu, který je součástí pražské ČVUT. Připojit se má i brněnské VUT a ostravská VŠB, jádro bude ale v Praze. Spolupráce je podle akademiků naprosto nezbytná. Na vše budou dohlížet z pozice partnerů projektu zástupci Škody Auto a české pobočky koncernu Siemens i Svaz průmyslu a dopravy. Garanty projektu chtějí být například i firmy Trumpf, která dodává průmyslu stroje, dodavatel automatizačních řešení Festo a výrobce robotů Kuka.

Centrum, kde má do roku 2020 pracovat 350 výzkumníků, nabídne nejmodernější dostupné technologie. Na místě budou 3D tiskárny, roboti včetně těch spolupracujících s lidmi i moderní pásové přepravníky pro lepší simulaci různých částí výroby. V současnosti jsou české průmyslové firmy odkázané buď na vlastní vývoj, nebo na výrobce techniky, či ještě spíše na ty, kdo se postarají o projekt i zavedení do provozu.

Cílem nového centra je vytvořit komunitu firem, od malých po velké, které se budou scházet a spolupracovat mezi sebou i univerzitami. Místo by mohlo fungovat také jako akcelerátor nových podnikatelských projektů, což je ve světě běžné. Studenti zde mohou rozvíjet své technologické záměry a zároveň utužovat kontakty s průmyslovými firmami a snadněji tak ověřit, zda je o jejich řešení zájem.

Testbed

Anglický termín označuje místo, kde se ověřují vědecké teorie či nové technologie. V tomto případě se vše bude dít i na základě požadavků běžných firem a s jejich asistencí.

"Chceme si tam například ověřovat postupy, o kterých se hodně mluví a předpokládá se, že se budou v budoucnu používat," popisuje Pavel Burget z katedry řídící techniky Fakulty elektrotechniky ČVUT. Dodává, že experimentovat se bude také s 3D tiskem z kovu i plastu. Průmyslové firmy se tak budou moci přesvědčit, zda by jim zavedení těchto technologií v jejich výrobě pomohlo.

Za svaz průmyslu nové centrum ocenil viceprezident Radek Špicar. "S Průmyslem 4.0 jsme začali jako jedna z prvních zemí a začali jsme s tím poměrně dobře. Vláda české podniky ale průmyslovou revolucí neprovede, to si musí odpracovat samy," říká. Podle něj je dobře, že se na projektu podílí Siemens a Škoda. "Nadnárodní firmy jsou napřed a mohou české ekonomice pomoci," vysvětluje.

Pomoc z Německa

Centrum z většiny financuje stát, který dal miliardu korun. Očekává se také, že by dotace z Evropské unie mohly získat i jednotlivé projekty, na kterých se bude v testbedu pracovat. Například v Německu na provoz obdobných míst částečně přispívá stát.

"Stát má nastavit podmínky, aby to fungovalo, a kde to nefunguje, pomoci podporou," vysvětluje postoj vlády Eduard Muřický, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Vláda centru pomohla i tím, že loni podepsala dohodu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Díky tomu bude ČVUT spolupracovat s Německým výzkumným centrem pro umělou inteligenci DFKI v Saarbrückenu, jehož odborníci se podíleli například na robotickém řízení vozidla, které Američané chystají pro misi na planetu Mars. Právě Němci také do Dejvic zapůjčí například kolaborativní roboty.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru