Dvě nedávno vydané studie o vzdělávání − Česko: Jak jsme na tom a Audit vzdělávacího systému České republiky − upozorňují, že sociálně a ekonomicky silnější rodiče stále více stahují své děti z veřejného vzdělávacího systému do soukromých škol. Znamená to reálnou hrozbu oddělení elit od zbytku společnosti už v raném věku. Je to skutečně vážný problém a vyplývá z něj, že je třeba veřejné školství podporovat natolik, aby k útěku z něj nedocházelo.

Současné ministerstvo školství si tento úkol vyložilo poněkud jinak. V posledních týdnech bylo několika žadatelům o zápis nové základní školy do školského rejstříku oznámeno, že jejich žádosti ministerstvo nevyhoví. Důvodem byla vždy údajná "dostatečná kapacita škol v dané lokalitě".

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru