Vlastně o nic nešlo. Rumunská vláda "jen" chtěla odstranit postihy za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. V zemi, která je o deset příček, co se týká indexu vnímání korupce Transparency International za Českem a tím pádem na "pěkném" 57. místě, by krok vlády neměl překvapit. Kupodivu lidem se návrh nelíbil. Mohutné demonstrace zatím vedly nejen ke stažení návrhu, ale i k demisi ministra spravedlnosti. Vláda se prozatím svých židlí drží pevně, byť proti vůli občanů. Má podporu prezidenta, který se sice zapojil do demonstrací, pád kabinetu si ale nepřeje. Protože to jediné, co Rumunsko teď potřebuje, je silný kabinet s předpověditelnou a udržitelnou politikou. I když možná lehce zkorumpovanou.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru