Výběr daní je hlavním měřítkem, který m ministr financí a šéf aktuálně nejsilnější politické strany Andrej Babiš může demonstrovat svůj úspěch. Berně, nikoli výdaje státu. Ty totiž moc pod kontrolou nemá a ani tam, kde by mohl mít hlavní slovo, se jako zastánce škrtů či omezování byrokracie a nadbytečného úřednictva během let, kdy spoluvládne, zrovna neprojevil.

Z daní je pro Babišovu politickou budoucnost zdaleka nejdůležitější ta z přidané hodnoty, "populární" DPH. Do politiky totiž vstupoval s velkolepými sliby o tom, jaký pořádek v této oblasti nastolí a jaké ohromné částky stát získá. Vzduchem tehdy lítaly stovky miliard, které stačí jen vybrat. DPH je citlivé téma i proto, že si ji stát strhává bez výjimky při každém nákupu, přičemž jako každé zdanění spotřeby relativně víc zatěžuje ty podprůměrně vydělávající. I proto veřejnost na sliby, že Babiš s podvodníky zatočí, tak slyšela.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?