Původní předvolební terče, tradiční strany levice i pravice, už předsedkyni pravicově populistické Národní fronty Marine Le Penovou tolik nezajímají. Socialisté jsou po pěti letech ve vládě na pokraji kolapsu a neogaullisty s etiketou Republikáni nejvíce poškozuje jejich vlastní prezidentský kandidát Francois Fillon, protože jako své poslanecké či senátorské asistenty zaměstnával svou ženu a děti. Místo oslabených dvou tradičních soupeřů se madame Le Penové vynořil nový rival, který ji dokonce v jednom ohledu předstihuje. Mladistvě vyhlížející bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron také sází na − po americku řečeno − pověst "nového šerifa ve městě" a podle průzkumů by v druhém kole prezidentského finále jasně zvítězil s podporou dvou třetin hlasů.

Víkendové mítinky, které svedly Marine Le Penovou a Emmanuela Macrona do jednoho města, se zdály tento poměr potvrzovat. Lepenistů se sešlo v neděli do Lyonu kolem tří tisíc, zatímco stoupenců ani rok starého hnutí En Marche více než třikrát tolik. Proto tři měsíce před termínem druhého kola prezidentských voleb Národní fronta, která k zakladatelskému krajně pravicovému jádru přitáhla mnoho někdejších voličů levice včetně komunistů, mobilizuje pod heslem "Vše proti Macronovi".

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?