Včerejší zasedání České národní banky přineslo výraznou revizi inflační prognózy směrem nahoru. ČNB tak stejně jako Komerční banka nyní předpokládá, že růst spotřebitelských cen bude po celý letošní rok přestřelovat dvouprocentní inflační cíl. A to i přesto, že ČNB počítá se zrušením kurzového závazku v polovině letošního roku, což by v případě následného posílení koruny představovalo protiinflační tlak.

Model ČNB reaguje na přestřelování cíle tím, že počítá s relativně rychlým zvyšováním úrokových sazeb po opuštění kurzového závazku. My se však domníváme, že ČNB se zvyšováním sazeb vyčká. Odstranění kurzového závazku představuje zpřísnění měnové politiky. Konec intervencí navíc zvýší rozkolísanost koruny na devizovém trhu. ČNB tak bude určitou dobu po exitu se zvyšováním sazeb opatrná.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Model ČNB počítá s tím, že úrokové sazby po ukončení intervencí rychle porostou.
  • Ve skutečnosti by ale centrální banka mohla chtít se zvyšováním sazeb počkat na to, co opuštění kurzového závazku udělá s ekonomikou.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru