Pozvat na půdu Kalifornské univerzity v Berkeley výřečnou postavu "alternativní pravice" s cejchem rasisty zjevně nebyl nejlepší nápad. Berkeley po generace patří mezi nejliberálnější (po našem: nejlevicovější) univerzity a tamní studenti na tradice z šedesátých let hrdě navazují. Takže když se rozšířila zpráva, že má v kampusu vystoupit Milo Yiannopoulos, šéf extrémně konzervativního webu Breitbart News známého vazbami na prezidenta Donalda Trumpa, stovky studentů rozpoutaly násilné protesty. Po nich univerzita přednášku zrušila. A na to Trump reagoval tweetem obsahujícím hrozbu odebrání dotací. To nezkusil ani Ronald Reagan, který přitom ve své době Berkeley označil za ráj pro sympatizanty s komunismem a sexuální devianty.

jarvis_58937b74498e10bcdc48d07f.jpeg
Protesty proti přednášce šéf silně konzervativního webu Breitbart News Milo Yiannopoulose na půdě univerzity v Berkeley se zvrhly v násilnosti.
ČTK/AP
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru