Pozvat na půdu Kalifornské univerzity v Berkeley výřečnou postavu "alternativní pravice" s cejchem rasisty zjevně nebyl nejlepší nápad. Berkeley po generace patří mezi nejliberálnější (po našem: nejlevicovější) univerzity a tamní studenti na tradice z šedesátých let hrdě navazují. Takže když se rozšířila zpráva, že má v kampusu vystoupit Milo Yiannopoulos, šéf extrémně konzervativního webu Breitbart News známého vazbami na prezidenta Donalda Trumpa, stovky studentů rozpoutaly násilné protesty. Po nich univerzita přednášku zrušila. A na to Trump reagoval tweetem obsahujícím hrozbu odebrání dotací. To nezkusil ani Ronald Reagan, který přitom ve své době Berkeley označil za ráj pro sympatizanty s komunismem a sexuální devianty.

jarvis_58937b74498e10bcdc48d07f.jpeg
Protesty proti přednášce šéf silně konzervativního webu Breitbart News Milo Yiannopoulose na půdě univerzity v Berkeley se zvrhly v násilnosti.
ČTK/AP
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru