Kdo si ještě vzpomíná na "staré dobré časy", bezpochyby si vzpomene na dobu, kdy ze zahraničí pokud možno nikomu nikdy nevolal, protože i samotnou informaci, že dojel dobře a je v pořádku, ceník mobilních operátorů ocenil minimálně na stovku. Pravda, byly pokusy nabídnout levnější tarif − například za spojení 35 korun a pak třeba jen pár desítek haléřů po vteřině. Přesto patřilo volání ze zahraničí k luxusu, který člověk neprováděl nijak často. A pokud již musel v zahraničí volat − třeba kolegovi ve stejné cizí zemi, došel si raději pro telefonní kartu místního operátora. Nápad Evropské unie sjednotit a hlavně snížit ceny volání proto kdokoliv, kdo rád a často cestuje, okamžitě ocenil − na rozdíl od operátorů, kteří argumentovali a dodnes připomínají, že mají velké náklady na vybudování infrastruktury.

Nyní, když vyjedeme "ven", nás skutečně díky regulaci volání nezruinuje. S jedinou výjimkou − data je pořád lepší mít vypnutá, a když už je skutečně nutně potřebujeme, tak je nejjednodušší najít kavárnu s fungující wi-fi. I tady se situace mění a výhledově nás může datové spojení v Německu vyjít podstatně levněji než u nás doma. A s ohledem na zkušenosti s domácími operátory se to vskutku může stát − protože české tarify patří v Evropě k těm dražším a používat doma setrvale kartu zahraničního operátora unie nedovolila. Přestože má levnější roaming občanům demonstrovat konkrétní přínosy sjednocené Evropy, celoevropská konkurence je pro politiky nepřijatelná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru