Rok 2016 byl ve znamení zpomalení růstu českého hospodářství. Ač je ekonomika silná, což dokumentují data o exportu a spotřebě domácností, poznamenalo ji slabší využití přílivu peněz z evropských fondů ke spolufinancování tuzemských investičních projektů. Po robustních 4,6 procenta v roce 2015 kleslo tempo růstu HDP loni zhruba na polovinu.

V těchto dnech navíc přicházejí zpřesněné prognózy pro letošní rok. Ministerstvo financí odhaduje růst 2,6 procenta, ČNB zveřejní prognózu dnes: v té minulé čekala zvýšení HDP o bezmála tři procenta. Osobně se obávám, že růst za celý rok 2017 může ještě zpomalit ke dvěma procentům, třebaže druhé pololetí už přinese zrychlení. Rozhodující pro celoroční výsledek bude to, kdy dojde k oživení investic a jak výrazné bude.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Osobně se obávám, že růst za celý rok 2017 může ještě zpomalit ke dvěma procentům, třebaže druhé pololetí už přinese zrychlení.
  • Rozhodující pro celoroční výsledek bude to, kdy dojde k oživení investic a jak výrazné bude.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru