Dobu, kdy Viktor Orbán jako mladý politik hovořil o liberálních reformách, vystřídaly časy národně konzervativního bubínku. Pro maďarského premiéra je však důležité, že se svým bubnováním není osamělý. Podobné rytmy se ozývají třeba z Varšavy a pro Budapešť je podstatné, že už dlouho i z Moskvy a nejnověji také z Washingtonu. Proto až zítra přivítá Viktor Orbán Vladimira Putina, bude to znovu mezi členy Evropské unie spíše výjimka, ale mezi evropskými zeměmi to bude poprvé od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu.

Maďarský premiér svou sázku vysvětluje srozumitelně. Pryč je éra mnohostranných smluv a vyjednávání, a proto ať žijí bilaterální dohody. To může být pravda, není však jisté, zda tato změna prospěje Trumpovým Spojeným státům, natožpak zda prospěje i státům maďarské velikosti. Dějiny nejen střední Evropy jsou plné příběhů, jak menší a střední země v čistě dvoustranných vztazích s mocnostmi potahovaly za kratší konec provazu, až se vždy prosadila velikost a moc.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?