Dobu, kdy Viktor Orbán jako mladý politik hovořil o liberálních reformách, vystřídaly časy národně konzervativního bubínku. Pro maďarského premiéra je však důležité, že se svým bubnováním není osamělý. Podobné rytmy se ozývají třeba z Varšavy a pro Budapešť je podstatné, že už dlouho i z Moskvy a nejnověji také z Washingtonu. Proto až zítra přivítá Viktor Orbán Vladimira Putina, bude to znovu mezi členy Evropské unie spíše výjimka, ale mezi evropskými zeměmi to bude poprvé od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu.

Maďarský premiér svou sázku vysvětluje srozumitelně. Pryč je éra mnohostranných smluv a vyjednávání, a proto ať žijí bilaterální dohody. To může být pravda, není však jisté, zda tato změna prospěje Trumpovým Spojeným státům, natožpak zda prospěje i státům maďarské velikosti. Dějiny nejen střední Evropy jsou plné příběhů, jak menší a střední země v čistě dvoustranných vztazích s mocnostmi potahovaly za kratší konec provazu, až se vždy prosadila velikost a moc.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru