Už stovkám tisíc pacientů z různých míst světa usnadnily či zachránily život implantáty společnosti Lasak. Firma se také může pyšnit řadou patentů, ročním obratem 90 milionů korun i oceněním Česká hlava. Kostní i zubní implantáty a prostředky pro obnovu kostní tkáně prošly firmou od výzkumu až po prodej.

Lasak má vlastní laboratoře i výrobu. Za tím ale také stojí velké úsilí. Nejprve se dva chemici a spolupracovníci ze státního podniku Sklo Union po sametové revoluci rozhodli pokračovat na vlastní pěst. Inženýři Zdeněk Strnad a Igor Riedl proto dali dohromady skupinu několika málo spolupracovníků a v roce 1991 založili s minimem financí i vybavení vlastní firmu. Inspirace přišla ale už koncem šedesátých let z Dálného východu.

Příloha Podnikání

V pondělní tištěné i digitální příloze HN Podnikání najdete 6. února také příběh Robina Kalety - z uznávaného lyžaře ve volném terénu se stal podnikatel a vozí své klienty za prašanem do Švýcarska nebo na Aljašku.

"Počátek té ideje vznikl, když jsem byl na stáži v Japonsku. Byl jsem tam pozván jako konzultant k místní firmě Nippon Electric Glass, která vyráběla sklokeramické materiály, ale také jako jedna z prvních na světě začala vyrábět bioaktivní materiály k náhradě kostní tkáně," vzpomíná jeden ze zakladatelů Strnad.

Právě myšlenky, které si přivezl, posléze vedly i k založení obdobného českého projektu. Před rokem 1989 se však takovýmto tématům v tuzemsku příliš nedařilo. "V Československu byl ten typ výzkumu potlačen, protože minulý režim dentální implantaci nepřál," vysvětluje Strnad.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.