Už stovkám tisíc pacientů z různých míst světa usnadnily či zachránily život implantáty společnosti Lasak. Firma se také může pyšnit řadou patentů, ročním obratem 90 milionů korun i oceněním Česká hlava. Kostní i zubní implantáty a prostředky pro obnovu kostní tkáně prošly firmou od výzkumu až po prodej.

Lasak má vlastní laboratoře i výrobu. Za tím ale také stojí velké úsilí. Nejprve se dva chemici a spolupracovníci ze státního podniku Sklo Union po sametové revoluci rozhodli pokračovat na vlastní pěst. Inženýři Zdeněk Strnad a Igor Riedl proto dali dohromady skupinu několika málo spolupracovníků a v roce 1991 založili s minimem financí i vybavení vlastní firmu. Inspirace přišla ale už koncem šedesátých let z Dálného východu.

Příloha Podnikání

V pondělní tištěné i digitální příloze HN Podnikání najdete 6. února také příběh Robina Kalety - z uznávaného lyžaře ve volném terénu se stal podnikatel a vozí své klienty za prašanem do Švýcarska nebo na Aljašku.

"Počátek té ideje vznikl, když jsem byl na stáži v Japonsku. Byl jsem tam pozván jako konzultant k místní firmě Nippon Electric Glass, která vyráběla sklokeramické materiály, ale také jako jedna z prvních na světě začala vyrábět bioaktivní materiály k náhradě kostní tkáně," vzpomíná jeden ze zakladatelů Strnad.

Právě myšlenky, které si přivezl, posléze vedly i k založení obdobného českého projektu. Před rokem 1989 se však takovýmto tématům v tuzemsku příliš nedařilo. "V Československu byl ten typ výzkumu potlačen, protože minulý režim dentální implantaci nepřál," vysvětluje Strnad.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru