Z investic do poznání jsou nejbezpečnější a nejvyšší úroky, říká se. S tím rozhodně souhlasí i Radek Špicar. Dnes viceprezident Svazu průmyslu a obchodu sám vystudoval mezinárodní vztahy na University of Cambridge. Vnímá, že důraz na vzdělávání i jeho kvalita v Česku rostou. Rozhodně je ale v tomto směru ještě co dohánět.

"Tady se na vzdělávání pořád většinová společnost ještě nedívá jako na investici v pravém slova smyslu," říká Špicar a nabízí příklad ze své zkušenosti při pobytu v Číně ve službách automobilky Volkswagen, kde dříve působil. "V Číně jsme měli strávit několik dní v místní rodině. Syn té mojí rodiny právě vybíral, kam na vysokou školu. Zvolil matematiku. Říkal sice, že ho to nebaví, ale viděl inzeráty a investiční banky berou primárně lidi s vystudovanou matematikou a v investičních bankách mají zaměstnanci přece nejvíc peněz," popisuje Špicar. "My bereme studium obecně dost jako zábavu. Je to i jeden z důvodů toho, proč se netlačí na reformu veřejného školství. Vzdělání je v základu veřejný statek, není to spojené s osobní investicí, což není úplně dobře," dodává.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru