Z investic do poznání jsou nejbezpečnější a nejvyšší úroky, říká se. S tím rozhodně souhlasí i Radek Špicar. Dnes viceprezident Svazu průmyslu a obchodu sám vystudoval mezinárodní vztahy na University of Cambridge. Vnímá, že důraz na vzdělávání i jeho kvalita v Česku rostou. Rozhodně je ale v tomto směru ještě co dohánět.
"Tady se na vzdělávání pořád většinová společnost ještě nedívá jako na investici v pravém slova smyslu," říká Špicar a nabízí příklad ze své zkušenosti při pobytu v Číně ve službách automobilky Volkswagen, kde dříve působil. "V Číně jsme měli strávit několik dní v místní rodině. Syn té mojí rodiny právě vybíral, kam na vysokou školu. Zvolil matematiku. Říkal sice, že ho to nebaví, ale viděl inzeráty a investiční banky berou primárně lidi s vystudovanou matematikou a v investičních bankách mají zaměstnanci přece nejvíc peněz," popisuje Špicar. "My bereme studium obecně dost jako zábavu. Je to i jeden z důvodů toho, proč se netlačí na reformu veřejného školství. Vzdělání je v základu veřejný statek, není to spojené s osobní investicí, což není úplně dobře," dodává.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru