Pracovních porad, ke kterým usedá prezident Miloš Zeman se svými spolupracovníky, bývá celá řada, ovšem ta úterní, odpolední, bude velmi specifická.

Poprvé a naposledy takto nejvěrnější osazenstvo Hradu zasedne, aby se s prezidentem pobavilo ohledně jeho možné kandidatury v lednu příštího roku.

"Přítomni budou nejbližší spolupracovníci, včetně poradce Martina Nejedlého," říká jeden z účastníků, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček − a hned vzápětí vysvětluje, že do samotné porady nebude říkat, co chce hlavně státu sdělit.

Názory nejvěrnějších spolupracovníků jsou ale zřejmé z jejich dřívějších slov i činů, je jisté, že Zemanovi kandidaturu doporučí. Však s tím podle informací HN počítá i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který bere Zemanovu kandidaturu za jistou věc.

Jak se ale Zeman skutečně zachová? "Kdybych byl pevně rozhodnut, ať už tím, či oním způsobem, takovou poradu bych nesvolával," ujišťoval Zeman minulý týden, aniž by za poslední dny či týdny naznačil, jaký bude jeho verdikt, který oznámí 10. března.

Podle hlasů z jeho okolí rozhodnou především dvě věci. Tou první bude zdravotní stav, Zemana dlouhodobě trápí cukrovka a špatná chůze kvůli nemoci nervů od kotníků dolů. Kancléř Vratislav Mynář přesto tvrdí, že tyto problémy nebrání prezidentovi v kandidatuře.

"Tím, že jsem vedle něj denně, tak dokážu nejlépe posoudit, jak se cítí. A věřte mi, že pan prezident nemá žádné zdravotní problémy, které by ho limitovaly v jeho rozhodování," sdělil v pondělí HN kancléř.

Jenže i zatím poslední Zemanova cesta do krajů minulý týden potvrdila, jak velké potíže mu pohyb dělá. Navzdory tomu, že se jeho okolí snaží, aby šetřilo každý jeho krok, a pokud už musí jít více metrů, má vždy po ruce pomocníka.

Navíc prezident stále hůř slyší, což je patrné zejména při besedách s veřejností.

Druhým faktorem jsou cesty do krajů, podle kterých prezident zvažuje svůj opětovný boj o Hrad. "Jedním z hlavních indikátorů jeho zvažování kandidatury je to, jak na něj reaguje veřejnost při setkání v krajích. To je pro něj velmi důležité, stejně jako stále častější výzvy, aby znovu kandidoval," potvrzuje mluvčí Ovčáček.

Pokud by Zemanovo rozhodnutí záviselo právě na tomto, je nepochybné, že by na druhé funkční období přikývl. Naprostá většina setkání s lidmi v regionech totiž končí velkým potleskem zaplněných sálů, což si Zeman zjevně užívá. Naopak když při besedě s lidmi v Třemošné byl minulý týden potlesk slabší, hned na dalším veřejném vystoupení si Zeman na slabší odezvu postěžoval. "Byl jsem z toho trochu smutný," prohlásil.

Hned vzápětí si ale náladu vylepšil. O víkendu odjel na setkání se členy své bývalé vlády na Hodonínsko, kde se dočkal nejen zabijačky, ale také mohutné podpory. "Není nikdo jiný a lepší, kdo by mohl být opět prezidentem," nechal se slyšet například exministr Jaroslav Bašta, který byl přítomen bohatému pohoštění.

Stejně promluvil i další účastník, exsenátor Zdeněk Škromach.

Zabijačkové setkání ale zároveň ukázalo, že prezident si i přes zdravotní problémy nadále dopřává cigarety, alkohol i nezdravé jídlo. "Kdyby mu to dělalo zle, určitě by to nedělal," ujišťuje přesto kancléř. "Umíte si představit, že byste ze svého pejska, který miluje maso, ve dvou třetinách jeho produktivního života udělal býložravce? To by z vás žádnou radost neměl," dodává.

Související