Přední barmský právník a poradce šéfky vládnoucí strany Do Aun Schan Su Ťij byl v neděli zastřelen na letišti v barmském největším městě Rangúnu. Právník Ko Ni byl jedním z mála vlivných muslimů v Barmě, kde dominují buddhisté, uvedl v pondělí zpravodajský server BBC News. Střelec, který zabil také taxikáře, jenž ho po vraždě právníka pronásledoval, byl dopaden.

Vládnoucí strana Národní liga pro demokracii atentát odsoudila a uvedla, že policie pátrá po komplicích zatčeného střelce. Motiv činu zatím není známý.

Poradce nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij, který veřejně prosazoval náboženskou toleranci, byl zastřelen ranou zezadu do hlavy z těsné blízkosti krátce poté, co společně s členy vládní delegace dorazil na letiště z návštěvy Indonésie. V okamžiku vraždy držel v rukou malé dítě, údajně svého vnuka.

Právníkova dcera agentuře Reuters řekla, že její otec byl opakovaně terčem výhrůžek, protože kritizoval pokračující vliv armády v politice. Důvodem vraždy ale mohlo být podle ní i to, že byl muslim. Spousta lidí nás nenávidí kvůli odlišnému náboženskému vyznání, takže to mohlo být důvodem, zatím ale nevím, uvedla.

V Barmě panuje silná protimuslimská nálada a velká část veřejnosti podporuje pokračující vojenskou operaci v Arakanském státě, který je domovem etnické menšiny Rohingů, jež se hlásí k islámu.

Barmská armáda operaci označuje za snahu obnovit bezpečnost v Arakanském státě poté, co neznámí útočníci přepadli v říjnu policejní stanoviště u hranice s Bangladéšem a zabili nejméně devět policistů.

Mezinárodní organizace pro lidská práva ale barmské vojáky obviňují ze systematického vyvražďování, znásilňování a mučení rohingských civilistů a z likvidace celých rohingských vesnic v Arakanském státě. Při násilnostech zahynulo nejméně 86 lidí a odhadem 34 000 dalších uprchlo přes hranici do Bangladéše.

Policie atentátníka identifikovala jako 53letého Ťi Lina, který pochází z druhého největšího barmského města Mandalaj.

Mluvčí barmského prezidenta Tchin Ťjoa policii řekl, že podezřelý je vyslýchán, aby se zjistilo, proč vraždil, kdo za zločinem stojí či kdo mu zaplatil.

Ko Ni byl v roce 1988 účastníkem masových demonstrací proti vojenské juntě, které tehdy armáda krvavě potlačila, a následně politickým vězněm. Po propuštění se stal poradcem Národní ligy pro demokracii, vedené Su Ťij. V poslední době připravoval změny barmské ústavy, která přetrvává z dob vlády junty a která brání Su Ťij stát se prezidentkou.

Loni pomohl založit sdružení barmských muslimských právníků a veřejně prosazoval nutnost bránit práva muslimských občanů, napsal zpravodajský server BBC News.