Slavnostní ohňostroje a různé občanské akce, ale také obřady dávných domorodců. Den Austrálie, který každoročně 26. ledna připomíná výročí prvního vylodění bílých osadníků, neslaví všichni se stejným nadšením. Kolonizace nového kontinentu totiž pro původní obyvatelstvo znamenala tvrdý útlak. V současné době původní obyvatelstvo představuje pouhá dvě procenta z celkových 20 milionů Australanů. Tato dvě procenta ovšem tvoří až 30 procent vězňů, průměrný věk dožití je o 10 let kratší než u "nově příchozích". Domorodci získali oficiální občanství (ve vlastní zemi!) až v roce 1967, ekonomicky a sociálně jsou stále znevýhodněni. To, že tak úplně nesdílejí nadšení nad vyloděním prvních osadníků, které se jim každoročně připomíná, jim lze jen těžko zazlívat.

jarvis_588a2afd498e36eb96851399.jpeg
Austrálie slaví první vylodění bílých osadníků
Foto: ČTK/AP
jarvis_588a2afd498e36eb9685139e.jpeg
Austrálie slaví první vylodění bílých osadníků
Foto: ČTK/AP

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru