Byl optimista. Ani ne tak povahou, ale na základě racionálního rozhodnutí. "Pokud jste pesimista a stane se něco zlého, prožijete to dvakrát. Když se toho obáváte a pak když k tomu skutečně dojde," tvrdil v devadesátých letech svým studentům Amos Tversky, původem izraelský psycholog. Kdyby v roce 1996 předčasně nezemřel, získal by téměř jistě Nobelovu cenu za ekonomii.

Tu nakonec obdržel jeho přítel a kolega Daniel Kahneman, zvaný Danny, v roce 2002. Definitivně ho pak proslavila v roce 2011 veleúspěšná knížka Myšlení rychlé a pomalé (Thinking, Fast and Slow), světový bestseller o tom, jak nečekaně a často až překvapivě funguje lidská mysl. Ale to nejpodstatnější vytvořil Kahneman ještě v tandemu s Amosem Tverským.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru